Přejít k hlavnímu obsahu

„Moje tchyně mě nenávidí a dává mi to najevo při každé příležitosti. Už nevím, jak dál,“ píše paní Tamara. Její manžel se nechce s matkou hádat

Manželství nebo dlouhodobé partnerství znamená přizvat do svého života novou rodinu. Nebo minimálně nějakou část. Jde navíc i o to, že s novou rodinou musíte nastavovat nová pravidla. Každý se chová jinak, má jiné hodnoty, ale musíte se naučit společně žít nebo alespoň společně vycházet. Anebo se minimálně respektovat. Jenže někdy je těžké i to.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Paní Tamara (41 let) se vdávala z lásky. Věděla, že manželství nebude jednoduché, ale věřila, že si s manželem splní všechny sny, které mají. Jenže život se změnil. A to jen vlivem jedné osoby. Tchyně. Žena, která ji neměla ráda už od první chvíle, kdy ji poznala. Dominantní žena, která byla zvyklá, že všichni skáčou tak, jak ona píská. Nesnesla odpor nebo snad to, že by jí někdy někdo řekl ne.

Moje tchyně mě nenávidí a dává mi to najevo při každé příležitosti

Už na svatbě jsem cítila, že mě nemá ráda. Neřekla mi to nikdy na přímo, ale bylo to cítit z každého jejího pohledu a poznámky. Milada byla a je vždy dominantní žena, která byla zvyklá rozhodovat o všem – doma, v práci i v životě svého syna. Když jsme se s Markem vzali, Milada jako by se nemohla smířit s tím, že už není tou nejdůležitější ženou v jeho životě. Stále ho zvala na obědy, bez pozvání přicházela k nám domů, kritizovala, jak vařím, jak vychovávám děti, jak vypadám… Dokonce i jak věším prádlo.

Snažila jsem se být trpělivá. Fakt jo. Dlouho jsem mlčela, přehlížela, snažila jsem se mít pochopení. Říkala jsem si, že je už starší, možná jen osamělá. Ale časem mi došlo, že její chování není náhoda, ale vědomá snaha mě ponížit a odstranit. Jednou došlo i na velmi nepříjemnou situaci. Na oslavě narozenin mé dcery přede všemi řekla, že doufá, že její vnučka bude víc po tátovi, aby nedopadla jako já. Všichni ztichli. Já jsem měla slzy v očích a odešla jsem z místnosti.

Mohlo by se vám líbit

Lenka (44): Tchyně má klíče od našeho bytu a chodí tam, kdy se jí zachce, neřeší, že mi to vadí

Nastavit si hranice s vlastní tchyní nemusí být zrovna jednoduché, jak známe ze spousty filmů a knih. A mnozí z osobní zkušenosti. Je to o to těžší, když tchyně nerespektuje, že je v životě jejího syna nová žena. Může mít pocit, že u syna je doma a může si tam tedy dělat, co chce. Nerespektování hranic je nepříjemný problém, který by se měl řešit. Ale jak? To je otázka, kterou si klade paní Lenka.
svetzeny.cz

Nechce proti sobě poštvat maminku

Marek je hodný chlap, ale v tomhle prostě selhává. Nechce si matku proti sobě poštvat. Říká, že mám být nad věcí, že to nemyslí tak zle. Ale já to tak cítím každý den. Chtěla jsem zachránit vztah, chtěla jsem, aby Milada pochopila, jak moc její chování ovlivňuje nejen mě, ale i děti. Ona ale odmítla. Řekla, že nejsem její rodina a že si mě Marek neměl nikdy brát. Už ji k nám domů nezvu. Když Marek chce, může za ní jet sám. Já se snažím být slušná, ale stanovila jsem jasné hranice. Nenechám se dál ničit.

Nejlepší odpověď na situaci paní Tamary má Jarmila Novotná, rodinná poradkyně

Rodinné vztahy s tchyní jsou mnohdy pochopitelně komplikované, protože se zde prolínají dva velmi odlišné přístupy k životu. A přitom dva ženské přístupy. Dvě ženy se dělí o jednoho muže, ke kterému má ale každá naprosto jiný vztah. Jedna jako manželka, druhá jako matka. Nicméně, nutnost jednat s narcistickou tchyní přináší nový rozměr komplikací, které se mohou pro všechny zúčastněné rychle stát vyčerpávajícími. Obecně řečeno, narcisté jsou velmi niterně zaměření, což je často, nebo téměř vždy na úkor ostatních.

Mohlo by se vám líbit

Radmila (47 let): Tchyně přišla s tím, že ji máme přispívat na živobytí, ale přesně podle jejich podmínek!

Když rodiče odchází do důchodu, může se velmi jednoduše stát, že se jejich finanční situace změní. A to v podstatě ze dne na den. Je to určitě nepříjemné, protože musejí slevit ze svého standardu a najednou se tak přes noc změní spousta věcí. Nemohou si dovolit to, co by si pořídili ze své pravidelné mzdy. A kdo jim má potom pomoci? Děti? Rodina? Nebo se musí sami naučit lépe počítat?
svetzeny.cz

Může se to projevovat právě jako obviňování, v tomto případě vás tchyně viní za vše, zanedbávání osobní odpovědnosti, sobecké jednání, používání manipulativních taktik k prosazení si svých názorů, i neschopností vidět perspektivu druhého. Jednání s narcistickou tchyní může v romantickém vztahu způsobit obrovský stres a opakované hádky. Často jsou však obě ženy ve skutečnosti nejisté a žárlivé, zejména tchyně pak mají tendence bránit "svého chlapečka", a proto vytvářejí konflikty mezi vámi a vaším partnerem tím, že vás kritizují, šíří falešné příběhy a podkopávají vztah. To může být emocionálně i psychicky vyčerpávající, zvláště pokud váš partner popírá toxické vlastnosti své matky. Promluvte si s ním a řekněte mu, že trváte na tom, aby promluvil se svou matkou, protože ta se k vám musí začít chovat jinak. Anebo že tam opravdu nebudete jezdit. A stůjte si za svým. Je to velmi důležité.

Jak se má paní Tamara zachovat vůči nepříjemné a toxické tchyni? Co v takové situaci dělat? A jak manželovi dát najevo, že by měl stát na její straně? Co byste na jejím místě dělali vy? Přečtěte si také příběh Světlany, která se bojí o svého syna, který se vzhlédl v influencerství a chce se tím živit.

Tamara (41): Moje tchyně mě nenávidí a dává mi to najevo při každé příležitosti. Už nevím, jak dál.
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit
OSZAR »